Vila Njuma (1924) – Monument Kulture Kategoria II

Një nga vilat më karakteristike të Tiranës historike. Godina dy katëshe dallohet për dritaret e saj të ngjyrosura me të gjelbrën e errët dhe fasadën e dekoruar me lule. E ndërtuar në vitin 1924, vila ka qenë i vetmi objekt i kësaj lartësie brenda pllakës urbane, deri në fund të viteve 70-të. Vila sot është e rrethuar nga pallate shumëkatëshe dhe një prej tyre është ndërtuar ngjitur duke i shkaktuar dëme.

“Përpara se të bëheshin pallatet, ky ballkon ka qenë ‘belvedere’, mund të vështrohej sheshi Skënderbej dhe ai i Pazarit të ri’, tregon Ylber Njuma, i cili na shoqëron brenda shtëpisë në një rrëfim ku ndan historinë, përjetimet dhe vështirësitë e jetesës në një objekt të ruajtur nga shteti, kur mbështetja institucionale mungon.

Kliko këtu për të lexuar skedën e detajuar të objektit.

Banesa Shehri (1931) – Monument Kulture Kategoria I

Kjo shtëpi e ndërtuar në vitin 1931, sot është e rrethuar nga kantiere ndërtimi dhe pallate. Vila Shehri mbetet vetmet objekte që kanë mbetur të patjetërsuar në këtë rrugicë karakteristike pranë rrugës së Dibrës. Bela Shehri, 80 vjeç është, banon e vetme në shtëpinë që veç amortizimit nga koha dhe mungesa e mirëmbajtjes, duket se ka marrë dëmtime edhe nga tërmeti. Në oborrin e pasmë, veç pusit të vjetër, pemëve dhe hardhisë zbulojmë edhe dy pllaka të mbështetura në mur ku shkruhet “Monument Kulture Ruhet nga Shteti” (mbishkrim që vendoset në objektet e kategorisë së parë). Bela tregon se ato i përkasin një pjese të shtëpisë që u shemb e u dëmtua nga një objekt aty pranë, për të cilin vëllai i saj nisi procesin gjyqësor përpara se të ndahej nga jeta.

Shtepia Bermema (1920)

Banesa numër 18 në rrugën “Him Kolli”, një shtëpi qerpiçi e ndërtuar në vitet 1920, ka shërbyer fillimisht si njësi e “Gestapos” për tu kthyer më pas në shtëpinë e familjes tiranase Bermema. Vila nr.18 ri hapi dyert pas 10 vitesh harresë, e rikonceptuar si shtëpi botuese dhe hapësirë sociale duke propozuar një model zhvillimi të qëndrueshëm për ruajtjen e objekteve të kësaj tipologjie. Anna Shkreli, na shoqëron në një tur të shtëpisë, ku ndan përjetime të fëmijërisë së saj si banore e shtëpisë, historikun e vilës, punën e bërë për të krijuar një model prezervimi si edhe planet për të ardhmen.

Regjistrohu

You don't have permission to register

Garansi Kekalahan 100

depo 10 bonus 10

depo 25 bonus 25

depo 25 bonus 25

slot vietnam

depo 50 bonus 50

depo 25 bonus 25

slot qris

slot qris

depo 25 bonus 25

scatter hitam

rujak bonanza

slot qris

spaceman

https://padangjaya-majenang.cilacapkab.go.id/vendor/

https://padangsari-majenang.cilacapkab.go.id/desa/

slot qris

slot qris

slot qris

https://purwasari-wanareja.cilacapkab.go.id/nxs/

https://kalikajar.desa.id/wp-includes/pulsa/

https://kaliori-purbalingga.desa.id/wp-includes/spaceman/

https://tangkisan.desa.id/wp-includes/zeus/

https://baruga.desa.id/wp-includes/js/bet-100/

https://youngtimerwarsaw.com/

https://patuca.co/

https://www.cerebrofeliz.org/wp-includes/blocks/depo25-bonus25/

https://casadesalud.cl/

https://vmcthailand.com/wp-includes/depo25-bonus25/